Usprawniona analiza widmowa FFT w programie APx500

Analiza widmowa oparta na transformacie Fouriera jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi diagnostycznych w pomiarach audio. Z tego względu Audio Precision stale usprawniła funkcjonalność zarówno analizatora FFT w trybie Bench Mode, jak i analizatora sygnałów w trybie Sequence Mode. Wśród nojnowszych aktualizacji znalazły się m.in. analiza FFT sygnałów asynchronicznych bez użycia okna, możliwość dowolnego wyboru długości bufora FFT (w próbkach) oraz funkcja wyzwalania akwizycji na podstawie progowego poziomu sygnału. Nowe funkcje ułatwiają analizę takich sygnałów jak pliki .wav zawierające muzykę lub mowę oraz upraszczają analizę sygnałów generowanych zewnętrznie.

Wybór opcji "None - Move to Bin Center"

Analiza sygnałów asynchronicznych została ulepszona dzięki nowej opcji w rozwijanym menu FFT Window (patrz Rysunek 1). Funkcję tę aktywuje się, wybierając opcję „None – move to bin center”. W tym trybie dominujący ton w przechwyconym sygnale jest identyfikowany, a akwizycja jest resamplowana tak, aby sygnał znalazł się w centrum najbliższego przedziału częstotliwości FFT.


Jak pokazano na Rysunku 2, analiza sygnałów asynchronicznych z wybraną częstotliwością próbkowania i długością transformaty FFT zwykle prowadzi do rozmycia sygnału (zielona linia). Standardowe okno FFT stosuje funkcję tłumiącą sygnał do zera na początku i końcu bufora akwizycji, co jednak powoduje pewne wycieki sygnału do sąsiednich przedziałów częstotliwości (niebieska linia). Analiza bezoknowa (fioletowa linia) eliminuje ten problem, zapobiegając wyciekom energii do sąsiednich przedziałów, co pozwala na precyzyjną identyfikację artefaktów, nawet jeśli są one blisko sygnału podstawowego.

Rys. 1 - Ustawienia funkcji pomiarowej Signal Analyzer
Rys. 2 - Widmo sygnału z zastosowanymi różnymi oknami

Wykres widmowy pokazujący wyniki dla trzech ustawień okna

Dodatkowo od wersji APx 7.0 długość bufora akwizycji FFT może być ustawiona na dowolną wartość do maksymalnie 2,5 miliona próbek. Jest to szczególnie przydatne przy analizie sygnałów takich jak mowa lub muzyka, gdzie długość sygnału nie odpowiada wygodnej potędze liczby 2 dla FFT. Wcześniej problem ten rozwiązywano poprzez wypełnianie sygnału ciszą; teraz można ustawić długość bufora akwizycji na tę samą długość co sygnał.

Ustawienia wyzwalania

Wyzwalacz umożliwia rozpoczęcie akwizycji po osiągnięciu progowego poziomu sygnału (patrz Rysunek 3). Funkcja ta jest szczególnie przydatna w analizie sygnałów, które nie są generowane przez APx, (pomiary w otwartej pętli).

Rys. 3 - Ustawienia funkcji Signal Analyzer

Znaczące ulepszenia w analizie FFT

Od wersji APx500 7.0 elastyczność i użyteczność analizy FFT zostały znacznie poprawione, co umożliwia zastosowanie analizy widna w szerszym zakresie pomiarowym. Udoskonalona analiza bezoknowa FFT („None – move to bin center”), możliwość ustawienia dowolnej długości akwizycji oraz nowa funkcja wyzwalania poziomem są dostępne zarówno w Signal Analyzer, jak i funkcji FFT Analyzer. Ostaatnie aktualizację dostepne sa w obu trybach pomiarowych Sequence Mode i Bench Mode.

Testy aparatów słuchowych z systemem APx500
Dalej

Testy aparatów słuchowych z systemem APx500

Ostatnio dodane

[Page Title]

Usprawniona analiza widmowa FFT w programie APx500

[Page Title]

Testy aparatów słuchowych z systemem APx500

[Page Title]

Automatyzacja limitów w produkcyjnych pomiarach audio

[Page Title]

Odkryj Pełnię Możliwości z Axiometrix: Warsztaty Pomiarów Audio

Social media

SKONSULTUJ SWÓJ WYBÓR

ZE SPECJALISTĄ

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej aparatury do pomiarów akustycznych - umów się na darmową konsultację. 

Postaramy się wybrać dla Ciebie odpowiednie rozwiązania.

Imię
E-mail *
Telefon
Temat zapytania *

Zgadzam się na przetwarzanie danych w celu przesłania oferty oraz kontaktu w jej sprawie.