Nowy moduł pomiarowy HDMI2 + eARC

Wszechstronne testowanie audio HDMI i Blu-ray

Moduł pomiarowy HDMI2+eARC umożliwia pomiar jakości dźwięku przesyłanego przez HDMI oraz kompatybilności formatów audio na urządzeniach, takich jak amplitunery dźwięku przestrzennego, dekodery telewizyjne, odtwarzacze multimediów strumieniowych, telewizory (obsługujące rozdzielczość 1K, 4K i 8K), soundbary, odtwarzacze Blu-ray Disc™ oraz smartfony i tablety. Oderując kompatybilność z ANC (HDMI 1.4) oraz eARC HDMI 2.1 moduł zapewnia połączenia dla urządzeń źródłowych i docelowych, a także dodatkowe połączenia HDMI dla pomocniczego wejścia wideo oraz wyjścia monitora.

Funkcje pomiarowe

Moduł pozwala na wszystkie standardowe pomiarów dostępne w oprogramowaniu APx500 m.in poziom, stosunek sygnału do szumu (SNR), zniekształcenia, faza, przesłuchy, opóźnienie grupowe i inne. Oprogramowanie APx500 jest w stanie przeprowadzić 14 pomiarów w zaledwie 7 sekund, automatycznie generując raport z wynikami oraz zapisując wszystkie ustawienia testu w jednym pliku projektu. 

Weryfikacja dźwięku zakodowanego Dolby i dts

Oprócz generowania do 8 kanałów strumieni audio liniowych/PCM o rozdzielczości do 192 kHz, APx może przesyłać formaty bezstratne (takie jak Dolby TrueHD™ i dts-HD Master Audio™) oraz formaty skompresowane (takie jak Dolby Digital™ i dts Digital Surround™) z wcześniej zakodowanych testowych plików audio.


Ta funkcja ułatwia rozwiązywanie problemów z kompatybilnością komponentów oraz kwestiami związanymi z próbkowaniem, downmixemi transkodowaniem.


Obsługiwana jest również transmisja plików .wav, .ac3, .dts i .cpt przez wyjścia cyfrowe modułu DIO:  SPDIF, TOSLINK i AES/EBU.

HDMI ARC i eARC

Dodatkowy zestaw złączy HDMI (również używanych jako AUX In i Monitor Out) jest dostarczany dla transmisji i odbioru przez ARC i eARC. Oprócz pełnej funkcjonalności audio, APx500 może wysyłać i odbierać polecenia CEC dla transmisji i odbioru przez ARC, umożliwiając obserwację i rozwiązywanie problemów z połączeniami ARC. Dla technologii eARC, APx500 obsługuje strukturę danych CDS (Capabilities Data Structure) do przekazywania informacji o połączeniu. Zwykłe złącza HDMI mogą również być używane jednocześnie, co umożliwia wysłanie sygnału testowego do urządzenia za pomocą HDMI oraz odbiór go z powrotem przez ARC lub eARC w celu analizy.

Dane E-EDID HDMI

EDID to pamięć ROM w urządzeniach docelowych HDMI, takich jak telewizory, która informuje źródło HDMI o obsługiwanych formatach audio i wideo. Dla dźwięku obejmuje to liczbę kanałów, rodzaje kodeków i częstotliwości próbkowania.


EDID musi być poprawnie skonfigurowane, w przeciwnym razie źródło może wysyłać formaty, których urządzenie docelowe nie obsługuje. Jeśli urządzenie docelowe nie zgłasza poprawnie swoich możliwości, mogą wystąpić problemy z interoperacyjnością.


APx umożliwia zapisanie danych E-EDID urządzenia podłączonego do gniazda źródłowego analizatora celem przeglądu i modyfikacji w edytorze E-EDID stron trzecich.

Konfiguracje EDID dla HDMI firmy APx

APx z funkcją HDMI2 obsługuje wiele konfiguracji EDID. Pliki EDID wcześniej skonfigurowane dla różnych formatów audio są dostępne online i można je modyfikować oraz aktualizować w edytorach EDID stron trzecich, a następnie załadować do APx500. Niektóre pliki .edid, wcześniej skonfigurowane dla różnych formatów audio, w tym audio zakodowanego, takiego jak dts-HD i Dolby TrueHD, są dostępne na stronie ap.com.

Wsparcie dla wideo i stron trzecich

Moduł APx HDMI2+eARC posiada podstawowy generator wideo. Użytkownik może generować sygnał testowy wideo i kontrolować rozdzielczość (do 8K) oraz głębokość koloru (8-bitową lub 10-bitową, w zależności od wybranej rozdzielczości). Obraz wideo łączony jest z sygnałem audio pozwalając kompleksowo zweryfikować badane urządzenie.


System transparentnie przekazuje również dane E-EDID i CEC między testowanym urządzeniem a dowolnym urządzeniem podłączonym do AUX IN.


APx sam w sobie nie analizuje wideo, jednak wszystkie sygnały dostarczane do urządzenia docelowego są odbijane do gniazda monitora AUX OUT. Pozwala to użytkownikowi wysłać sygnał wideo do zewnętrznego analizatora wideo lub monitorować sygnał na wyświetlaczu.


W celu wykonywania testów przy użyciu mikrofonów APx1701 został wyposażony w zbalansowane i niezbanowane wejścia mikrofonowe, zapewniające zasilanie Phantom +48V, CCP (Constant Current Power) oraz obsługę TEDS (Transducer Electronic Data Sheet).

Specyfikacja


 • Źródło i odbiornik HDMI 2.1 - Tak

 • HDMI 1.4a - Kanał zwrotny audio (ARC) - Tak

 • HDMI 2.1 - Rozszerzony kanał zwrotny audio (eARC) - Tak

 • Układ audio HDMI 0 lub 1 - Tak

 • Generacja dźwięku liniowego PCM - Do 8 kanałów o częstotliwości próbkowania do 192 kHz (do 24 bitów)

 • Generacja formatów bezstratnych (np. dts-HD Master Audio) - 48, 96 i 192 kHz

 • Generacja formatów skompresowanych (np. Dolby Digital, dts Digital Surround) - Tak

 • Generacja sygnału testowego wideo - Standardowe rozdzielczości HDMI, głębokości koloru (włącznie z 10-bitowym głębokim kolorem) oraz częstotliwości odświeżania

 • Szyfrowanie HDCP na źródle i odbiorniku - Pełne wsparcie

  Dodatkowe elementy

 • Interfejsy pomocnicze dla urządzeń testujących wideo innych firm

 • Weryfikacja odtwarzania danych cyfrowych bit po bicie

 • Wyświetlanie ramki informacji audio i bitów stanu

SKONSULTUJ SWÓJ WYBÓR

ZE SPECJALISTĄ

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej aparatury do pomiarów akustycznych - umów się na darmową konsultację. 

Postaramy się wybrać dla Ciebie odpowiednie rozwiązania.

Imię
E-mail *
Telefon
Temat zapytania *

Zgadzam się na przetwarzanie danych w celu przesłania oferty oraz kontaktu w jej sprawie.