Seria analizatorów firmy Audio Precision jest dostępna w dwóch wariantach: dwukanałowym (APx525B) oraz czterokanałowym (APx526B). Niskie wartości zniekształceń THD+N, w połączeniu z rozległymi możliwościami analizy, umożliwiają przeprowadzanie wszechstronnych testów projektowych na każdym etapie procesu tworzenia. Dostępne sloty modułowe pozwalają na rozbudowę interfejsów cyfrowych, co umożliwia równoczesne pomiary w dziedzinie analogowej i cyfrowej. Oprogramowanie APx500 stanowi rozszerzenie analizatorów, zapewniając kompletną gamę testów audio oraz pełną automatyzację procedur pomiarowych.
Dostępne wersje:
APx525B: standardowo wyposażony w dwa kanały analogowe oraz jeden moduł cyfrowy DIO (AES/EBU, TOSLINK, SPDIF). Posiada możliwość rozbudowania poprzez trzy dodatkowe moduły I/O (Link na modułach, który będzie przesuwał stronę w dół na sekcję z modułami).
APx526B: standardowo wyposażony w dwa kanały wyjściowe i cztery kanały wejściowe oraz moduł cyfrowy DIO (AES/EBU, TOSLINK, SPDIF). Posiada możliwość rozbudowania o jeden dodatkowy moduł I/O (Link na modułach, który będzie przesuwał stronę w dół na sekcję z modułami).
Najważniejsze funkcje:
Jednoczesne wykorzystanie dwóch złączy wejściowych
Oprogramowanie APx500 umożliwia równoczesne korzystanie z dwóch złączy wejściowych w tym samym czasie. Rozszerza to zdolności akwizycji danych dla urządzeń z różnymi typami wyjść sygnałowych. Funkcja pozwala na jednoczesne wykorzystanie zarówno złączy cyfrowych, jak i analogowych lub wyłącznie złączy cyfrowych.
Platforma pomiarowa APx500
Wszystkie analizatory Audio Precision zarządzane są za pomocą wspólnego oprogramowania APx500. Program przystosowany został do pracy zarówno w warunkach projektowych jak i produkcyjnych oferując dedykowane im tryby pomiarowe. Gotowe funkcje pomiarowe z pełną możliwością edycji umożliwiają szybkie dostosowanie do wymaganych procedur pomiarowych i wdrożenie systemu zarówno w nowe jak i już istniejące projekty.
Automatyzacja procesów pomiarowych
Oprogramowanie APx500 zapewnia szeroki zakres automatyzacji pomiarów, zarówno z poziomu programu przy użyciu wewnętrznych funkcji dostępnych w trybie sekwencyjnego jak i poprzez API zapewniając szeroką dokumentację i przykłady wdrożeń dla Visual Basic.NET, C#, MATLAB, LabVIEW i Pythona.
Analiza Jittera
Przeprowadzenie analizy transferu oraz tolerancji Jittera pozwala na ujawnienie wywołanych strat i zniekształceń sygnału. Niestety ze względu na cenę oraz czas potrzebny na przeprowadzenie tego typu testów jest ono pomijane na etapie projektowym. Analizatory APx pozwalają na symulacją Jittera oraz analizę jego skutków.
Analiza protokołów cyfrowych
Modułowe interfejsy pomiarowe stanowią rozszerzenie analogowej sekcji analizatorów AP. Oferują one szereg połączeń w zakresie domeny cyfrowej w pełni zsynchronizowanej z oprogramowaniem APx500. Testy mogą być wykonywane jednocześnie przy użyciu kilku modułów, uzupełniając o jednoczesne korzystanie z analogowej sekcji generatora i analizatora sygnału.
Pomiary w otwartej pętli pomiarowej
Funkcja otwartej pętli pomiarowej poprzez rozdzielenie momentu podania sygnału na badane urządzenie oraz jego analizy pozwala na testy urządzeń, bez bezpośrednich złączy wejściowych lub wyjściowych. Pliki testowe mogą zostać podane na urządzenie w formie plików WAV. a ich analiza dzięki tonon pilotowych może zostać zsynchronizowana z systemem pomiarowym.
ASIO
Interfejsy audio i karty dźwiękowe z zainstalowanymi sterownikami ASIO pojawiają się w oprogramowaniu APx500 jako jedna z opcji wejścia/wyjścia APx, obsługując do 16 kanałów pomiarowych. Wszystkie sekwencje testów w programie APx500 mogą być wykonane za pomocą interfejsu ASIO, umożliwiając rozszerzenie liczby kanałów pomiarowych.
Dodatkowe moduły pomiarowe:
Rozszerzeniem analogowej sekcji analizatorów AP są modułowe interfejsy pomiarowe. Poszczególne moduły oferują szereg połączeń w zakresie domeny cyfrowej, w pełni zsynchronizowanej z oprogramowaniem APx500. Wykonywane testy mogą odbywać się przy użyciu kilku modułów jednocześnie oraz dodatkowo z wykorzystaniem sekcji analogowej generującej i analizującej sygnał.
Rozszerzenia
Hardware
APX-AG52: Advanced Analog Generator option
- Zwiększenie maksymalnego napięcia generowanego sygnału: 13,33 Vrms niezbalansowany; 26,66 Brms zbalansowany
- Poprawa parametrów THD+N do -110 dB (1 kHz, 2,5 V)
- Generowanie fali kwadratowej
- Dowiedz się więcej o rozszerzeniu
APX-BW52: Ultra-high Bandwidth Option
- Rozszerzenie pasma pomiarowego do 1 Mhz
- Analiza FFT z 1.2M punktów
- 24-bitowa rozdzielczość
- Dowiedz się więcej o rozszerzeniu
Advanced Master Clock Module
- Moduł pozwalający na generację oraz analizę Jittera
- Dowiedz się więcej o rozszerzeniu
Funkcje pomiarowe
- Seria gotowych testów audio dedykowanych produkcyjnym pomiarom głośników i słuchawek. Funkcje zawierają szereg specjalnie zaprojektowanych tekstów poświęconych weryfikacji przetworników m.in detekcję RUB & BUZZ, detekcję wycieków, analizę impedancji oraz w przypadku SPK-RN, analizę parametrów Thiele Smalla.
- APx- SW-SPK-PT
- APx- SW-SPK-RD
- Dowiedz się więcej o funkcjach
Rozszerzeniem funkcji pomiarowych jest seria plug-in poświęcona tematyce pomiarów zrozumiałości mowy. Dostępne rozszerzenia pokrywają najważniejsze algorytmy w tym: POLQA, PESQ, ABC-MRT i STI, oferując możliwość wyboru algorytmu zgodnie z wymaganiami pomiarowymi
Dowiedz się więcej o funkcjach:
SPECYFIKACJA
Parametry generatora
- Zakres generowanego sygnału sinusoidalnego 0,1 Hz - 80,1 kHz
- Dokładność częstotliwości 2 ppm
- Sygnały pomiarowe IMD: SMPTE, MOD, DFD
- Maksymalne napięcie wyjściowe 21,21 Vrms (26,66 Vrms z zainstalowaną opcją AG52)
- Dokładność amplitudy +/- 0,03 dB
- Płaskość pasma (20 Hz- 20 kHz) +/- 0,008 dB
- Szczątkowe THD+N ( dla pasma do 20 kHz)
- -105 dB + 1.4 µV
- Typowy <–108 dB (1 kHz, 2,5 V)
- Typowy <–110 dB (1 kHz, 2,5 V – z zainstalowaną opcją AG52 )
- Konfiguracja wyjść analogowych: Symetryczne, niesymetryczne
- Wyjściowa częstotliwość próbkowania:
- 27kS/s-200 kS/s
- 27kS/s-108 kS/s (złącze optyczne)
- Generator sygnału Dolby/DTS: TAK
Parametry analizatora
- Maksymalna wartość napięcia wejściowego: 230 Vpk
- Maksymalne pasmo przenoszenia:
- 90 kHz
- 1 MHz (z rozszerzeniem BW52)
- Pomiary zniekształceń intermodulacyjnych: SMPTE, MOD, DFD
- Dokładność pomiaru amplitudy (1 kHz): +/- 0,03 dB
- Płaskość charakterystyki amplitudowej: (20 Hz - 20 kHz): +/- 0,008 dB
- Poziom szumów własnych ≤1,3 µV
- Analizator pojedynczych harmonicznych d2-d10
- Maksymalna długość bufora FFT: 1248 FFT
- Pomiary napięcia stałego: TAK
Wymagania systemowe
- System operacyjny Microsoft Windows 10 (64-bit)
- 1 szt. USB 2.0 lub USB 3.0 lub 2szt. dla użycia opcjonalnego switchera.
- Procesor Intel i5 lub lepszy, z zegarem minimum 2,5 Ghz, obsługiwane są również procesory AMD o podobnej specyfikacji
- Minimum 8 GB pamięci RAM (zalecane 16 GB)
- połączenie internetowe lub napęd CD-ROM (w celu dostępu do oprogramowania APx500
- Minimum 1,5 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Zalecany jest dysk SSD.
- Karta graficzna z obsługą SXGA (1280 x 1024). Zalecana jest rozdzielczość 1900 x 1080 lub większa.
- Więcej informacji dostępnych tutaj
Uwaga
Wydajność systemu zależy od szybkości procesora: szybszy procesor przyniesie lepsze rezultaty pomiarowe.
Wspólna platforma pomiarowa
Uzupełnieniem analizatorów Audio Precision jest wspólna platforma pomiarowa APx500, zapewniająca dostęp do szerokiej bazy gotowych funkcji pomiarowych oraz umożliwiająca korzystanie z wielu opcji automatyzacji.