Nowa wersja oprogramowania APx500 9.0

Wstęp 


Audio Precision stale rozwija możliwości pomiarowe oprogramowania APx500. Wynikiem tych prac są coroczne aktualizację oprogramowania, rozszerzające platformę o nowe funkcjonalności. Najnowsza aktualizacja APx500 v.9 skupia się na testach produkcyjnych, szczególnie pomiarów modułu impedancji oraz czasowej optymalizacji badań z wykorzystaniem bodźca Fast Sweep.

Pomiary modułu impedancji kilku głośników jednocześnie


Oprogramowanie APx500 pozwala na dokładny pomiar modułu impedancji poprzez standardową metodę opartą na wzorcowym rezystorze oraz 4 żyłową metodą Kelvina, łączącą pomiar spadku napięcia oraz prądu w obwodzie.

Rys. 1 - Schemat ideowy pomiaru modułu impedancji w analizatorach APx, po lewej metoda 4 żyłowa, po prawej metoda 2 żyłowa.

Nowe funkcje dostępne w APx500 v.9


Nowa wersja oprogramowania umożliwia pomiaru modułu impedancji do 8 głośników jednocześnie. Faktyczna liczba przetworników, które mogą zostać zbadane w tym samym czasie, zależy od liczby kanałów wejściowych analizatora oraz wybranej metodyki pomiarowej. Poniższa tabela przedstawia wymaganą liczbę kanałów pomiarowych na jeden głośnik w zależności od wybranej metody. Dodatkowo poprawiony został algorytm określający parametry Thiele-Smalla w zakresie μ-głośników.

Rys. 2 - Liczba wymaganych kanałów wejściowych do pomiaru jednego głośnika, w zależności od metody. Vsense - pomiar na wzorcowym rezystorze, Vdrvr - pomiar spadku napięcia na głośniku.

Nowe oprogramowanie umożliwia przypisanie poszczególnych kanałów wejściowych do pomiarów na głośniku (Vdrvr) i wzorcowym rezystorze (Vsense). Poniżej przedstawiony został fragment ustawień pomiarów impedancji w analizatorze APx586B

Rys. 3 - Ustawienia pomiarów impedancji w oprogramowaniu APx500 9.

Pomiary z użyciem bodźca Fast Sweep


Fast Sweep jest autorskim bodźcem Audio Precision, łączym w sobie kążyści pomiarowe standardowych sygnałów krokowych wraz z prędkością sygnałów przemiennych typu Chirp. 

Nowe ustawienia dostępne w APx500 v.9


Najnowsze oprogramowanie umożliwia dokładniejsze ustawienia, związane z czasem trwania pomiaru wykonywanego bodźcem Fast Sweep.


Akwizycja danych w AP odbywa się na podstawie, dwóch parametrów określających czas akwizycji i cykle akwizycji. W przypadku wyższych częstotliwości, czas akwizycji jest zdecydowanie krótszy pozwalając zdefiniować go wartością w ms. W przypadku niższych częstotliwości stosuje się natomiast cykle bazujące na częstotliwości sygnału. Przykładowo 3 cykle dla 400 Hz wynoszą 7,5 ms, a dla 100 Hz już 30 ms. Moment przejścia z akwizycji definiowanej czasem na akwizycję definiowaną cyklami nazywamy w tym przypadku częstotliwością  


Poniżej przedstawiona została zależność cykli od częstotliwości. Ustawienia obejmują 3 cykle dla każdej częstotliwości oraz czas akwizycji ustawiony na 20 ms. Częstotliwością graniczną jest tutaj 150 Hz. Powyżej jej stosowany jest z góry określony czas 20ms, a poniżej przechodzi na określone 3 cykle. Taka procedura pozwala na na skrócenie czasu pracy bez potrzeby ustawienia długiego czasu akwizycji obejmującego też niższe częstotliwości. 


Rys. 4 - Wykres zależności cykli akwizycji i czasu akwizycji dla różnych częstotliwości

W środowisku produkcyjnym każda sekunda pomiaru odgrywa znaczenie, dlatego możliwość optymalizacji akwizycji, tak by zoptymalizować ją pod kątem czasowym i pomiarowym jest często kluczowym zagadnieniem. Z tego względu nowe oprogramowanie APx500 v.9 wprowadza możliwość zarządzania czasem i cyklami związanymi z akwizycją sygnału, jego potencjalnym odrzuceniem i przejściem pomiędzy punktami. Dalej możliwe jest ustawienie domyślne, ustawiające najkrótszy czas trwania, natomiast po zaznaczeniu opcji Auto, możliwe jest zarządzanie wartościami Cycles i Time dla etapów “Transition”, “Discard” i “Measure”.

Rys. 5 - Opcja zarządzania czasem trwania bodźca.


Dostęp do najnowszego oprogramowania APx500 v.9


Aktualizacja oprogramowania


Wszystkie analizatory z serii APx umożliwiają aktualizację do najnowszego oprogramowania. Dla analizatorów z systemem pracujących na wersji APx500 v.4.5 lub wcześniejszych, wymagane jest zamówienie KeyBox, który dostarczany jest nieodpłatnie. Koszt aktualizacji zależy zależy od wersji na której aktualnie pracuje system. 


Otrzymaj ofertę na aktualizację oprogramowania APx500


Subskrypcja oprogramowania


Audio Precision umożliwia czasową subskrypcję oprogramowania APx500. Subskrypcja możliwa jest zarówno w formie APx500 FLEX umożliwiająca dostęp do programu poprzez standardowe interfejsy dźwięku ASIO oraz dla analizatorów AP. W ramach subskrypcji zyskujemy dostęp do wszystkich funkcji pochodzących od AP (nie włączając zewnętrznych licencji PESQ & PLQA) oraz najnowszej wersji oprogramowania APx500.


Nowe analizatory APx500


Wszystkie nowe analizatory dostarczane są z najnowszym oprogramowaniem APx500 v.9.0. Dodatkowo każdy nowy analizator posiada darmową możliwość zaktualizowania do następnej wersji, więc użytkownicy którzy zamówili analizator z wersją 8.0 mogą zaktualizować ją do 9.0.


Podsumowanie


Aktualizacja oprogramowania APx500 to zawsze okazja na rozszerzenie funkcji pomiarowych i zoptymalizowanie własnych procesów pomiarowych. Najnowsza wersja APx500 wpłynie pozytywnie szczególnie w zakresie produkcyjnych testów głośników, optymalizując czas potrzebny na pomiary. Warto pamiętać jednak, że aktualizacja do najnowszej wersji wiąże ze sobą rozszerzenie funkcjonalności o wszystkie funkcje wprowadzone w pośrednich wersjach. W takim wypadku korzyści płynące z aktualizacji są znacznie większe.  

Nowy analizator Audio Precision - APx516B
Poprzednie

Nowy analizator Audio Precision - APx516B

Odkryj Pełnię Możliwości z Axiometrix: Warsztaty Pomiarów Audio
Dalej

Odkryj Pełnię Możliwości z Axiometrix: Warsztaty Pomiarów Audio

Ostatnio dodane

[Page Title]

Odkryj Pełnię Możliwości z Axiometrix: Warsztaty Pomiarów Audio

[Page Title]

Nowa wersja oprogramowania APx500 9.0

[Page Title]

Nowy analizator Audio Precision - APx516B

Produkcyjne pomiary audio urządzeń smart

Produkcyjne pomiary audio urządzeń smart

Social media

SKONSULTUJ SWÓJ WYBÓR

ZE SPECJALISTĄ

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej aparatury do pomiarów akustycznych - umów się na darmową konsultację. 

Postaramy się wybrać dla Ciebie odpowiednie rozwiązania.

Imię
E-mail *
Telefon
Temat zapytania *

Zgadzam się na przetwarzanie danych w celu przesłania oferty oraz kontaktu w jej sprawie.